christielelkisegely
christielelkisegely
♥♥Men♥♥
 
♥♥♥Lelki betegsgek♥♥♥
 
♥♥♥♥Szerelem,Bartsg,Szakts...♥♥♥♥
 
Lelki vltozsok a kamaszkorban
 
Gygyt gymlcsk
 
♥♥♥♥♥Aura♥♥♥♥♥
 
♥♥Gygynvnyek-->Gygytek♥♥
 
♥♥♥Gygynvnyek osztlyozsa betegsgek szerint♥♥b
 
Hzi gygymdok
 
♥♥♥♥Vendgknyv♥♥♥♥

 
Klausztrofbia

Martha 22 ves s tudja hogy valahnyszor macskt lt, remegni s izzadni kezd, szaporn veszi a levegt s enyhe szdls fogja el. Mieltt megltogatna valakit, akinl mg nem jrt, mindig megkrdezi, van-e macskja. Ha a vlasz igen, nem fogadja el a meghvst. Ha az utcn pillant meg egy macskt, tmegy a tloldalra, hogy ne kerljn a szeme el s nem botoljon bel. Jl tudja, hogy a macskk tbbnyire rtalmatlanok s nem kell tlk flni. A kutyk vagy madarak ltvnya nem vltja ki belle ugyanezeket a reakcikat. Marthnak macska-fbija van.

Az egyedi fbikat ers s indokolatlan visszatr flelemrzs jellemzi, melynek kivlt oka valamilyen konkrt ltvny vagy helyzet meglte vagy elrzete (pldul magas helyrl val lenzs, bizonyos llatok vagy vr ltvnya). A flelem egyni, vagyis a hasonl helyzetben lvk nagy tbbsgre nem jellemz. Ezeknek a reakciknak megvan a maguk trtnete, s indtokukat sokszor traumatikus krlmnyek adjk. A flelem trgyul szolgl dolog vagy helyzet csaknem mindig azonnali s ers szorongst vlt ki. Az aki ilyesmitl szenved tisztban van szorongsnak hevessgvel s indokolatlansgval s kerli az ilyen szitucikat vagy nehezen br, de elviseli a megprbltatst. Voltakppen brmilyen trgyhoz vagy helyzethez ktdhetnek egyni fbik. A gyakoribb  specifikus fbik kz tartozik pldul a hdn val thajtstl, a replstl, az rtalmatlan llatoktl (kutya, macska), a magas helyektl, a zrt terektl, bogaraktl, kgyktl, mhektl, a stttl s a menydrgstl val flelem.

            Vannak olyanok, akik nyugodtan lnek a maguk specifikus fbijval, pldul a kgyktl val flelemmel, mivel nem tl valszn, hogy a nagyvrosban sszetallkoznak velk. Azonban a lifttl vagy a mozglpcstl val flelem kihathat munknkra. Vannak olyan fbik is, amelyek trsasgi tevkenysgnket s kapcsolatainkat befolysoljk. Vannak, akiket ktsgbe ejt a sajt fbijuk.  A fbia a legtbb embernl cskkenti az nrtkelst, mivel behatrolja tevkenysgk helyt vagy jellegt.

Mi okozza a fbit?

Az embereket r kzvetlen vagy kzvetett tapasztalatok, flresikerlt tancsok vagy fantazmagrik egyarnt vezethetnek fbik kialakulshoz. Sokan azok kzl, akik valamilyen specifikus fbitl szenvednek nem emlkeznek flelmk eredetre, de htterkben gyakran kellemetlensg vagy trauma ll. Nha a fbia csak fokozatosan vagy jval a traumatikus esemny utn jelentkezik. A fbis tnetek kezelsvel azonban nem kell megvrni eredetk feltrst.

            Vannak olyan specifikus fbik, amelyek nem tartanak sokig s a felntt vlssal javulnak. Ezek kz tartozik az orvosoktl, az injekcitl, a sttsgtl s az idegenektl val flelem. A triszony, a vihartl  s a zrt terektl val flelem viszont ltalban tartsabb. Az llatoktl fal flelem, mely 9-11 ves korban jellemz, a fiknl 11 ves kor utn tbbnyire elmlik, sok lnynl azonban megmarad.

            Vita folyik arrl, hogy a csaldi krnyezet miknt hat a specifikus szorongsokra. Noha nhny szakrt gy tartja, hogy a specifikus fbiban szenvedk tbbsge olyan csaldbl jn, amelyben ez a fbia senki msra nem jellemz, a vizsglatok tbb-kevsb szoros kapcsolatot trtak fel az anyk s gyerekeik fbii kztt. Az egyedi fbiban szenvedk j rszt gyakran heves izgatottsg fogja el (bizonyos helyzetekhez ktd szorongs). Amennyiben ezt a csald megersti, tarts fbis reakciv alakulhat, melyet e helyzetek kerlst eredmnyezi. A csaldi s a barti trsasg minden bizonnyal  hozzjrul a fbis magatarts fennmaradshoz.

A specifikus fbik tpusainak pldi

llatok

- rovarok (entomophobia)

- mhek (Apiphobia, melisophobia)

- pkok (arachneophobia)

- bkk (batrachophobia)

- lovak (equinophobia)

- halak (ichthyophobia)

- egerek (musephobia, murophobia)

- kgyk (opidophobia)

- madarak (onithophobia)

- llatok (zoophobia)

termszeti jelensgek     

-  jszaka, stt (acluophobia, nyctophobia)

- magassg (acrophobia)

- szl (anemophobia)

- villmls (astraphobia)

- szaki fny (aurophobia)

- menydrgs (brontophobia, keraunophobia)

- es (ombrophobia)

- folyk (potomophobia)

-  csillagok (siderophobia)

Egyb

- bezrtsg (claustrophobia)

- elpiruls vagy elvrsds (erythophobia)

- raktk (ballisphobia)

- jobbra es trgyak (dexterophobia)

- balra es trgyak (levelophobia)

- babk (pediophobia)

- haj (trichpathophobia, tichophobia)

Vr (illetve vres seb) fbia

Sokan flnek a vr ltvnytl. Ez termszetes emberi flelem. A vrtl val flelem neve hematophobia vagy hemophobia. Noha lehet, hogy az erre hajlamos egynek nem tudjk, hogy iszonyodnak a vrtl, mikor a sajt vrk vagy msok vrnek ltvnya visszarettenti ket, behunyjk a szemket, st el is julhatnak. Ugyanez lehet a reakcijuk akkor is ha kiontott vrrl hallanak, mondjuk hbors esemnyekrl vagy akrcsak elkpzelik, hogy valaki vrzik. A vr-fbia annyiban tr el ms fbiktl, hogy az egyn nem rzi magt veszlyben.

            A vr-fbisok rezhetnek hnyingert, ertlensget, undort s flelmet majd szorongst. Reakcijuk atipikus a fbisok krben, amennyiben vazovaglis reakcit mutatnak (errl ksbb). Az julstl val flelem fbis impulzust elkerlhetik, de ez szorongshoz vezethet. A nknl gyakoribb a vr ltvnytl val flelem, mint a frfiaknl.

             Akrcsak a fbik tbbsgnl az egyn pulzusa s llegzetvtele szaporbb vlik vlaszkppen a fbis stimulusra. De a vr s sebesls (valamint az ezzel rokon t-, injekci-, vrads-, korhzi szag-) fbinl a pulzusszm s a vrnyoms emelkedse utn gyakran hirtelen essk tapasztalhat, amit difzis kardiovaszkulris mintnak vagy vazovaglis vlasznak neveznek. Azt, hogy a vrfbisok egy rsze mirt veszti el az eszmlett a vr lttn nem tudjuk pontosan. Az egyik hipotzis szerint ez egyfajta “vdekez” biolgiai mechanizmus, mely a valdi sebesls megtrtntekor megvdi az egynt attl, hogy brmit is tegyen, ami tovbbi vrvesztesget okozhat. Az juls egyttal vdelmet jelent a ragadoz llatok ellen is, mivel ezek az llatok ltalban csak mozg emberre tmadnak. Ez a reakci a csald egszt jellemzi s felteheten genetikus alapja van.

            Az llatfbikhoz hasonlan,  a vr s a seb ltvnytl val flelem is gyakran a gyermekkorban kezddik. Enyhe formjban viszonylag gyakori, de csak ritkn lt slyosabb formt. Az epidemiolgiai vizsglatok azt mutatjk, hogy a npessgnek kb. 3,1-4,5 %-a szenved vr s vres seb fbiban. Egy 1980-as vizsglat szerint a vrfbisok 68%-a szmolt be arrl, hogy kzeli rokonai kzt is van plda ugyanerre.

            A vr s sebesls fbia slyos formja nagy terhet jelent. Az ilyen betegek pldul  nem mennek el a szksges orvosi vagy fogorvosi kezelsre, vagy fel kell hagyniuk az orvosi plyval. Megesik, hogy a vres seb fbis nk nem akarnak teherbe esni, csak hogy elkerljk az ezzel jr vizsglatokat s a vr ltvnyt. Az injekci, a vrvtel, a fogorvosi kezels - mindenfle orvosi krnyezet stimulust jelent a vr s seb fbisok szmra.

            Benjamin Rush (1745-1813) amerikai orvos s r ezt mondta a vr fbirl:

Minden ember sztnsen irtzik a vr ltvnytl, alighanem azon blcs elvigyzatossg miatt, hogy magunknak vagy msoknak srlst okozzunk. A gyerekek gyakrabban srnak,  sajt vrk ltsa, mintsem az ket rt fjdalom miatt. A hatkony gygyszerek rossz zek, nehogy tlsgosan rkapjanak, s ekkppen hatsukat vesszk. Hasonlkppen a vrzs, mint gygyszer tlsga ellen vdelmet nyjt az a rossz rzs, mely a vrzst ksri. Ez az elborzads nha olyan mrtkv vlhat, hogy elspadshoz s julshoz vezet, ha gygyszerknt alkalmazzk. Brmilyen kellemetlen legyen is ez, nem a termszet ellen  val, mivel a beteg spontn orrvrzssel vagy ms fajta vrzssel knnyt magn. Az ellenvetsek teht nem annyira alapos meggondolson, mint a beteg emberek flelmein alapulnak.

A vr-seb fbik tpusainak pldi

- Vr (hematophobia, hemophobia)

- Srls (traumatophobia)

- Fjdalom (algophobia, odynophobia)

- Tk (belonephobia)

- br horzsols (dermatophobia)

- Lz (pyrexeophobia, febriphobia)

- Fertzs (molysonophobia, mysophobia)

Bels s kls stimulus: hogyan hatnak ezek a fbikra?

A fbik bels impulzusai magban az egynben rejlenek, hiba kerljk a kls impulzusokat, a flelem akkor sem enyhl. Ilyen pldul a rktl, a szvbajtl, a magas vrnyomstl, a nemi betegsgtl s a halltl val flelem. Ezek a flelmek gyakran egytt jrnak a depresszival, s ha a depresszi enyhl, enyhl a flelem is. A betegsgekhez kapcsold fbikkal nknl s frfiaknl egyarnt tallkozunk. E flelmek egy rszt a hipochondria szlssges formjnak tekinthetjk.

            A mnis fbik  olyan flelmek, amelyek nincsenek arnyban a fenyegetssel, megmagyarzhatatlanok az egyn szmra s nincs flttk kontrollja. Ilyenek a bacilusoktl s a fertzstl val flelem, mely knyszeres kzmosst eredmnyez. Ezek a fbik egytt jelentkeznek a knyszeres viselkeds ms formival s gyakran olyan ersek, hogy az egyn letmkdst fenyegetik.

Taln a leggyakoribb fbia: a klausztrfbia

A klausztrofbia a zrt terektl (pl. kamra, fldalatti, alagt, telefonflke, lift, kis szoba, tmeg, sor kzpi ls s hasonl zrt vagy a mozgst korltoz helyektl, helyzetektl) val flelem. Lehet, hogy tbben szenvednek klausztrofbiban, mint a tbbi eltlzott flelemtl egyttvve. Az elnevezs a latin claustrum szbl ered, melynek jelentse “zr”, “retesz”. A klausztrofbia spontn bekvetkez visszatr flelem.

            A klausztrofbinak sok formja van. Vannak, akiket az autban fog el a flelem ahol nem tudja kinyitni vagy a szobban, melynek ajtaja zrva van, rednyei pedig leeresztve. Msok szorongnak attl, ha a sor kzepn kell lnik a templomban, a sznhzban vagy a replgpen. Vannak olyanok, akik valamennyire rr tudnak lenni flelmkn, ha a sor vgn foglalnak helyet, vagy a tjr mellett. A klausztrofbisok egy rsze annyira fl a szk terektl, hogy nem is szll replre. 

            Noha az emberek ltalban nem szeretnek sszezsfoldni vagy  fogva rezni magukat, a klausztrofbisokbl heveny szorongst vltanak ki ezek a helyzetek. Megesik, hogy pulzusuk n s pnik roham tr rjuk, amikor bezrva rzik magukat, s ezt gyakran fulladsrzet s hallflelem ksri.

            Vannak, akik az alagtban attl flnek, hogy boltozata bomlik s maga al temeti ket. Azoknak a klausztrofbisoknak, akik a lifttl flnek kln letstratgikat kell kidolgozniuk a lifthasznlat elkerlsre.  Ez kihathat munkjukra s letkre. Vannak, akik attl flnek, hogy kt emelet kztt beragadnak a liftbe, az ajtt nem tudjk kinyitni, k pedig megfulladnak vagy hen halnak. A klausztrofbisok egy rsznek hasonl flelmei vannak a replvel kapcsolatban.

            Az agorafbiban szenvedk j rsze klausztrofbis is.  Szmos bizonytk szl amellett, hogy a klausztrofbira val hajlam veleszletett emberi lehetsg, amelyek, ha negatv tapasztalatok aktivljk feltteles vlassz vlik. Mindazonltal ezek a reakcik elkerlhetk, megfelel kezelssel pedig a javuls s a gygyuls is lehetsges.

Egy msik gyakori flelem: acrophobia (triszony)

A magas helyektl val flelem neve acrophobia vagy hypsiphobia. Az egyik leggyakoribb fbia. Az acrophobiban szenvedket flelemrzs fogja el a magas pletekben vagy hegytetkn. Ugyanez az rzs vesz ert rajtuk, amikor hidakhoz, hztetkhz, lpcsfordulkhoz, korltokhoz vagy kiltkhoz kzeltenek. Tbbnyire attl flnek, hogy leesnek s bajuk esik. Msok attl, hogy ellenllhatatlan vgyat reznek arra, hogy a mlybe vessk magukat. Megesik, hogy akkor is elfogja ket az egyenslyveszts s a tehetetlen zuhans rzete, amikor  szilrd talaj van a lbuk alatt. A triszonyban szenvedk ltalban kerlik a magas helyeket. A flelmet automatikusan vltjk ki a meredlyek. A fantzik s ksztetsek pedig a flelemrzst kvetik.

            A lifttl, mozglpcstl, erklyektl vagy lpcsktl val flelem tbbnyire a magassgtl val flelemmel kapcsolatos, ahogy olykor a replstl vagy zuhanstl val flelem is. Slyos esetekben a beteg mg a lpcs vagy ltra als fokaira sem tud fellpni szorongs nlkl. Gyakran a sztrdktl vagy aututaktl val flelemnek is van acrophobis eleme, mivel ezek az utak gyakran meg vannak emelve (s szlk is hatrozottan kirajzoldik).

            A kezels tbbnyire szoktat terpia, melyben az egynt gy szoktatjk hozz fokozatosan a magas helyekhez, hogy kzben a viszonylagos relaxci llapotban marad. Mondjuk elszr az els emeleti ablakbl kell kinznie, s ha ez mr nem jelent problmt, kvetkezik a msodik emeleti ablak, majd a tbbi. Slyos esetekben terapeuta vagy szakember segtsgre lehet  szksg. A hangsly a szoktats fokozatossgn van. A kvetkez lpst mindig akkor teszi meg a beteg, amikor kszen ll r. Termszetesen ezek a lpcsk vagy fokozatok nem lehetnek tl nagyok sem tl kicsik, klnben oda a sikerlmny s az sztnzs.  

Flelem a replstl

 A replstl val flelem (aerophobia) a felnttek krben az egyik leggyakoribb fbia az US-ban s valsznleg msutt is. A replsi fbit nha sajtos fbinak tekintik, ugyanakkor az agorafbis tnettcsoportba is besoroljk. Az ebben a fbiban szenvedk nem szllnak replre, mert attl flnek, hogy baleset ri vagy ms szerencstlensg trtnik. Azok, akik agorafbiban szenvednek pnikrohamot kapnak s ami ezzel jr. 

            A replstl val flelemnek kt forrsa van - az anticipci helyzete s maga a repls. Az elrevett szorongs a repls kzeledtvel ( az utazssal kapcsolatos informciszerzstl, a jegyfoglalskor, a jegy megvtelekor, stb.) kezddik. Az elrevett szorongs tnetei ltalban a rmlet, szapora pulzus, az egsz testet elnt rzsek ( feszltsg, meleg, stb.) valamint a flelem-kivltotta kpek s gondolatok. rdekes mdon az elrevett flelem tbbnyire nem maghoz a replhz kapcsoldik, hanem pldul ahhoz, hogy nem tudnak uralkodni magukon, hisztrikusan fognak viselkedni a tbbiek eltt, flelemmel tlti el ket, hogy elszakadnak szeretteiktl, hallflelmk van, a gp lezuhan vagy sszetkzik valamivel s gy tovbb.

            Az a flelem, ami a replgpen tr rjuk  magban foglalhatja az imnt felsorolt elrevett flelmeket, melyekhez ltalban hozzaddik mg a bezrtsgtl, az egyedllttl  val flelem, flelem attl, hogy bennreked s nem kpes kijutni, flelem attl, hogy a tbbiek megvetik a viselkedse miatt, flelem a flelem rzstl, valamint azon helyhez vagy szemlyhez ktd rzsek, ahonnan/akitl  elutazik, vagy akihez/ahova tart. A flelem-reakcikat befolysolja az adott helyzet kiszmthatsgnak s kontrolllhatsgnak mrtke. Replskor hinyzik (mr ami magt a replgpet illeti) a kiszmthatsg csakgy mint az ellenrizhetsg.

Mi vltja ki a flelmet a replstl?

Flelem a replgpen rnk tr pnikrohamtl

Flelem attl, hogy a repln rnk tr a klausztrofbia

A mdibl s az egyms kzti beszlgetsbl szrmaz informcik a repls veszlyeirl.

A szorong utastrsakrl tragad flelem

Viharos idjrs vagy vrhat rossz id

A leszlls eltoldsa kss miatt s a csapdba esettsg rzse

Lelkillapotunk (pl. szomorsg), amit magunkkal cipelnk a replre

            A replgp szerencstlensgekrl szl jsghrek, trtnetek, tudstsok s filmjelenetek ugyancsak kivlthatnak flelem-reakcikat. Rmutattak arra is, hogy az utazssal kapcsolatos kzkelet kifejezsek egy rsznek (terminal, final boarding, final approach, departure lounge) van valamifle baljs csengse; ezt a baljs hangulatot erstik a biztosttrsasgok standjai, az oxign maszkok, a baleseti elrsok s mg sok ms dolog, ami a replgp szerencstlensg lehetsgre emlkeztet. E tnyezk a szorongs kls meghatrozi, a gondolatok s az rzsek pedig a szorongs bels kivlt okai. A trsas szorongst erstheti a repln az is, hogy az emberek nem akarjk magukra vonni a figyelmet, vagy zavartan viselkedni msok eltt.

            A replstl val flelem kezelsi mdja a hagyomnyos terpiktl a hipnzisig, az elrasztsig s az ellenkondicionl terpikig terjed. Az utbbi hossz tvon kb. 75-80%-os sikert eredmnyez. A helyileg alkalmazott relaxci (amikor a fbiban szenved azt tanulja meg, hogy mikppen lazuljon el a megfelel pillanatban) hatsos techniknak grkezik. Az eredmnyes kezels termszetesen nem csupn azt jelenti, hogy az egyn kpes replni, hanem azt, hogy egyre nyugodtabban s gondtalanabbul utazik a repln. jabban “virtulis” terpikkal is ksrleteznek.


Hogyan enyhtsk szorongsunkat a replstl?

- Ha gy dntesz, hogy replni fogsz, ne htrlj meg. Ha azt gondolod, hogy legfeljebb visszatncolsz, ne ltasd magad a replssel. gy tekints a replsre, mint ami lehetsget nyjt flelmeid mrsklsre.

- J elre  ksztsd fel magad. Gyakorold a relaxcit, s talld meg a mdjt, hogyan tudod megnyugtatni magad. Ettl mg nem fog megsznni a szorongsod, csak az intenzitsa cskken, gyorsabban mlik el, s gy nmikpp uralni tudod a helyzetet. Relaxci kzben kpzeld el, hogy gondtalanul utazol a gpen (olyan gondtalanul, ahogyan szeretnl).

- Szoktasd magad a helyzethez. Menj ki pldul a repltrre, s szoktasd magad a krnyezethez. Nzd a le s felszll gpeket addig, amg nem rzed magad nyugodtnak. Kpzeld el, hogy knyelmesen lsz azon a gpen, amit ppen nzel. Ez  cskkenti elrevettett flelmeidet.

- Vigyl magaddal a gpre olyan dolgokat, amelyekkel elfoglalod magad. Csinlj egy relaxcis magnkazettt, amely emlkeztetnek mindarra, ami segt legyrni a replstl val flelmedet. 

- Jusson eszedbe: a flelem csak akkor mlik el, ha gyakorolsz, minden eshetsgre felkszlsz s rendszeresen replre lsz.  
     

A hrom lpcss program alkalmazsa az egyszer fbikra

1. lpcs: Martha tudatostja, hogy fl a macskktl

Ahogy Jeff flt a nyilvnossg eltt beszlni, Martha csupn egyetlen dologtl flt, a macskktl, s tudta is ezt.  

2. lpcs: Martha tudatostja a macsktl val flelmnek kivlt helyzeteit

Martha tudta, hogy flelem-reakcii annl intenzvebbek, minl kzelebb kerl a macskhoz. Azzal mg nem volt gond, ha a macskt az utca msik oldaln pillantotta meg, de ha kzelebb jtt hozz, flni kezdett. A legersebb reakcit az vltotta ki belle, ha egy macska, mg ha valamelyik bartj volt is, a lbhoz drglztt.

3. lpcs: Fokozatos szoktats a macskkhoz 

Ha jobban belegondolt, Martha  tudta, hogy a macskk tbbsge semmifle veszlyt nem jelent szmra. Ltta, hogy simogatjk s knyeztetik a macskjukat msok, s csppet sem flnek tlk. Elhatrozta, hogy megszabadul flelmeitl, mert olyannyira hatalmba kertette a flelem, hogy nem volt ura a helyzetnek. Ebben szmtott nvre segtsgre. Megbeszltk, hogy ha Martha meghtrl a tervezett feladat ell, megteheti anlkl, hogy nvre korholn vagy sajt magt ostorozn ezrt.

            Martha elszr is macskk kpeit nzegette gyerekknyvekben s lexikonokban. Kezdetben mg a kpek lttn is elfogta a flelem, egy id utn azonban mr nem jelentett gondot szmra a nzegets. Ezutn kisllat kereskedsekbe kukkantott be a kirakaton keresztl. Aztn elg ersnek rezte magt ahhoz, hogy be is menjen s szemgyre vegye a ketrecben lv macskkat. Biztonsgban rezte magt, mert tudta, hogy nem jhetnek ki onnan s nem drglzhetnek hozz. Nhnyszor, mikor rzkelte magn a szorongs kezdeti tneteit,  ki kellett mennie a boltbl.  Kt hnap mlva - gy, hogy hetente tbbszr is edzette magt, tbbnyire nvre ksretben - a macskk kzelsge mr nem jelentett gondot az llatkereskedsben.

            Martha elhatrozta, hogy megltogatja egy j bartjt, akinek volt egy macskja. Mikor a macska bejtt a szobba, elszr nem jtt a kzelbe. gy nem is volt semmi problma. Nyugodtnak s ellazultnak rezte magt s azt mondta magban: ”s mirt volna olyan nagy baj, ha a lbamhoz drglzne? Hisz olyan kicsi!”

            Martha sikeres maga ltal tervezett szoktat programja plda arra, mit kell tennnk hogy legyzzk egyszer fbiinkat. Hasznld a hrom lpcss tervet s alkalmazd a sajt fbidra. Ez segt tudatostani s cskkenteni flelmeidet.

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Christie chat
 
Love teszt
+ =

 
ra
 
Knai Horoszkp

Knai llatjegyek!
Kivncsi vagy milyen llat jegyben szlettl a Knai horoszkp szerint?
Ha igen,akkor csak ird be mikor szlettl:. Pl: "1988"


 
Knai Horoszkp
 
Linkek
 

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG