Pnikbetegsg
1. Mi a pnikbetegsg?
A pnikbetegsg meglehetsen gyakori llapot, amely hirtelen (gyakran minden eljel nlkl) kialakul flelmi vagy szorongsos epizdokkal jr. A rohamok - melyeket pnikrohamoknak neveznk - percektl rkig tartanak. Jelentkezhetnek ritkn vagy gyakrabban. A rohamok oka vagy kivltja nem pontosan ismert. A pnikrohamok gyakran jrnak az albbi testi tnetekkel: reszkets, szvdobogsrzs vagy szapora szvmkds, izzads, mellkasi fjdalom, lgszomj, fulladsrzs, hnyinger, grcsk, hasmens, szdls, deperszonalizci (olyan rzs, mintha elszakadt volna sajt testtl), kzzsibbads, hidegrzs vagy hhullmok, fejfjs. A rohamot tl egyn az nkontroll elvesztstl, megrlstl flhet, vagy hallflelmet lhet t. Nagyon ritkn jelentkezik egyszerre az sszes fent emltett tnet, de legalbb ngy egyidej fennllsa valsznsti a pnikroham diagnzist. Gyakran mr a tnetek kialakulstl val szorongs is kivlthatja a rosszulltet. gy agorafbia alakulhat ki. Agorafbirl akkor beszlnk, ha az otthon vagy ms biztonsgos hely elhagysa nehzsget jelent, mivel az egyn fl, hogy nyilvnos helyen rosszul lesz, vagy a tnetek jelentkezse esetn nem tudja gyorsan elhagyni a helysznt. Sok tnet, mely a pnikroham alatt jelentkezik, utnozhatja szmos szv- td- emsztszervi s idegrendszeri betegsg tneteit. Ez a hasonlsg tovbb fokozza a pnikroham alatti szorongst s flelmet.
2. Betegsg tpusai!
- Pnik zavar agorafbival
- Pnik zavar agorafbia nlkl
- Agorafbia pnik zavar nlkl
3. Pnikrohamok tnetei:
Intenzv, slyos szorongssal jr rohamok, melyeknek ltszlag nincs okuk.
A rohamok alatt legalbb 4 az albbi tnetek kzl:
- Heves vagy szapora szvdobogs, szvritmuszavar
- Mellkasi fjdalom, nyomsrzs vagy rossz kzrzet
- Lgszomj
- Fuldokls vagy torokgombc rzs
- Kifejezett izzads
- Bizonytalansgrzs vagy szdls
- Hnyinger vagy hasi problmk
- Viszkets vagy zsibbads a testben
- Hidegrzs vagy hhullmok
- Reszkets vagy remegs
- Derealizci (a realits elvesztsnek rzse) vagy deperszonalizci (olyan rzs, mintha elvlt, elszakadt volna sajt testtl)
A rosszullt alatt az egyn szeretne elmeneklni, megszabadulni a helyzettl, olyan rzse van, hogy valami borzalmas fog trtnni - meghal, szvinfarktust kap, megfullad, vagy elveszti nkontrolljt. Az egyn fl, hogy a rosszulltek visszatrhetnek. A flelem miatt elkerlhet bizonyos helyeket vagy helyzeteket, amelyek kivlthattk a rohamot.
4. Mi okozza a pnikbetegsget, az elme, a test, vagy mindkett?
A test: A szorongsos zavarok esetben adott egy genetikai srlkenysg, a betegek egy rsznek van szintn pnikbeteg, vagy egyb rzelmi zavarban, gy depressziban szenved csaldtagja. Az ikervizsglatok megerstettk a betegsg genetikai, rkltt eredett.
A pnikbetegsget biolgiai funkcizavar is okozhatja, br a specifikus biolgiai markert mg nem sikerlt azonostani. A betegsg minden etnikumban elfordul. A nk ktszer olyan valsznsggel betegednek meg, mint a frfiak, ennek oka nem ismert.
Az elme: Stresszes letesemnyek kivlthatnak pnikbetegsget. Vesztesglmny vagy klnls kifejezetten hajlamost tnyezk. Vannak kutatk, aki a stresszes letesemnyeket egy termosztthoz hasonltjk: vagyis, amikor a stressz cskkenti az ellenllkpessget, az addig lappang fizikai hajlam eltr s kivltja a rohamot.
Mindkett: A fizikai s a pszichs okok egytt hatnak. Br a tnetek hirtelen kezddhetnek, a beteg elsegtheti kifejldsket, ha eltlozza a roham testi tneteit. gy pldul, ha egy pnikbeteg szapora szvmkdst szlel kvzs, sportols, vagy egy bizonyos gygyszer bevtele utn, azt egy pnikroham tneteknt rtkelheti, valban elidzve gy a rohamot. Msrszt viszont a kv, a sport s bizonyos gygyszerek tnyleg kivlthatnak pnikrohamokat. Az egyik legfrusztrlbb lmny a beteg szmra, hogy sohasem tudja biztosan elklnteni a pnikrohamok kivlt tnyezit. Ezrt j, ha a terpia minden aspektusra - testi, pszichs s fiziolgiai - kiterjed.
5. Milyen gyakori a pnikbetegsg?
A pnikbetegsg nem azonos a mindennapos szorongssal! A npessg 3.6%-a, tbb mint 3 milli amerikai felntt pnikbeteg, vagy vlik azz lete sorn. A betegsg leggyakrabban fiatal felnttkorban kezddik. ltalban nem sznik meg magtl.
6. Egyb!
Bizonyos telek vagy italok (kv, alkohol) kivlthatnak pnikrohamokat. Klnbz helyzetek szintn, de ezek elkerlse (utazs, moziba jrs stb.) nem ajnlott, mivel agorafbihoz vezethet.
A megelzs legjobb mdja a hossztv (legalbb 6-9 hnapos) gygyszeres kezels s a pszichoterpia. |