A fbik s a szorongsos zavarok a leggyakoribb mentlis betegsgek. Mivel ezek a lelki eredet bajok rendkvl vltozatos testi tneteket (fradkonysg, alvszavar, izomfeszls, szvdobogs) produklnak, gyakran csak akkor ismerik fel ket, miutn a beteget mr szmos fiziklis vizsglatnak alvetettk, a tneteket azonban semmilyen szervi elvltozsra nem tudtk visszavezetni.
Az aggds mesterei
A szorongs fontos lettani jelensg, amely valamilyen veszlyre, kihvsra kszti fel a szervezetet. m azok, akik szinte minden helyzetben, mindig s mindenre vszjelzsekkel reaglnak, mr betegnek szmtanak s a pszichitria nyelvn ltalnos szorongsban szenvednek. Ha valaki folyton aggdik valamin, problms helyzetekben, ideges, feszlt llapotban sokszor rzi gy, hogy "gombc van a torkban", kiszrad a szja, hnyinger, szdls kerlgeti vagy szvtji fjdalmai vannak, esetleg srn kell vcznie, s mindezek a tnetek mg inkbb szorongssal, akr hallflelemmel tltik el ket, a kros szorongs tneteit produkljk. Az ltalnos szorongs tnetei azonban mg ennl is vltozatosabbak, gyakori jelzs a grcsssg, a nyugtalansg, az ingerlkenysg, a dekoncentrltsg is. A statisztikk szerint lete sorn a npessg mintegy t szzalka szenved rvidebb-hosszabb ideig ilyen llapottl.
Pnikban
Az ltalnos szorongssal mutat szoros rokonsgot az egyik legsrbben elfordul szorongsos lelki baj, a pnikbetegsg. A hirtelen fellp, testi tnetekkel is jr, idrl idre megismtld ers szorongs okozta rosszullt odig fajulhat, hogy a beteg mr ki sem mer lpni otthonbl. A pnikroham ugyanis a lgszomjtl az izzadson s a heves szvdobogson t a hnyingerig, st a hallflelemig szmos igen kellemetlen tnetet okozhat. Felmrsek szerint az emberek mintegy 20-30 szzalka legalbb egyszer "bepnikol". Pnikbetegsgrl azonban csak akkor beszlnk, ha ezek a rohamok ismtldnek, s emiatt lland szorongs, flelem, aggodalom alakul ki.
A rettegs foka, a fbia
Nem szmt betegsgnek az sem, ha letnk sorn idnknt aggdunk, flnk, szorongunk valamitl. m ha ez a flelmi llapot egyetlen jl krlrhat helyzethez vagy trgyhoz ktdik, s nyilvnvalan eltlzott, akkor mr fbirl van sz. Ilyenkor mr az adott helyzetnek vagy trgynak mg a gondolata is heves szorongst vlt ki. Fbit rendkvl sok dolog kpes elidzni. Lehet ez llatoktl - pldul pkoktl, rovaroktl, kutytl - val rettegs, bezrtsg-, tr- vagy vziszony, de nagyon gyakori, hogy valaki bizonyos helyektl iszonyodik, pldul ers szorongs fogja el, ha liftbe kell szllnia, hdon vagy alagton tkelnie. Az ilyen jelleg fbik sokkal gyakoribbak nknl, mint frfiaknl, s ltalban mr gyermek- vagy fiatal felnttkorban jelentkeznek. A leggyakoribbnak szmt iszony, a szocilis fbira ez utbbi szintn igaz, viszont nknl s frfiaknl nagyjbl egyforma arnyban fordul el. Leginkbb a flnk, gtlsos, visszahzd emberekre jellemz, lnyege ugyanis, hogy az ebben szenved tlsgosan fl az emberekkel val tallkozstl, az esetleges megszgyenlstl, kritiktl, brmilyen elre elkpzelt knos helyzettl.
Fbiktl s pniktl fggetlenl is lehet persze szorongani. Olyannyira, hogy az ugyancsak betegsgnek szmt. Korunk egyik legelterjedtebb lelki betegsge a depresszi. E nagyon gyakran ngyilkossghoz vezet kr - az letkkel nkezkkel vget vetk 60-65 szzalka depresszis llapotban kveti el tettt - tbbnyire biolgiai, genetikai hajlamra vezethet vissza, de szmos kls tnyez is elsegtheti kialakulst. gy pldul a terhessg vagy a klimax, egy halleset vagy akr csak a "stt vszak", a tl. Az adatok szerint az emberek 20 szzalka letben egyszer megbetegszik a depresszi valamely formjban, s mindig a lakossg krlbell t szzalka emiatt orvosi kezelsre is szorul. Magyarorszgon minden hetedik ember depresszis. A depresszis emberre leginkbb az rmtelensg, az rdeklds elvesztse, az alacsony vagy a tlzott alvsigny, a gyakori hangulatvltozs, a kimerltsg, esetleg a hallvgy jellemz. A betegsg sokszor egytt jelentkezik olyan ms pszichs krkpekkel, mint amilyenek a szorongsos tnetek, a szocilis fbia vagy a pnikbetegsgek. A depresszinak tbb fokozata ismert, amelynek legslyosabb vltozata a teljes munkakptelensg, a klvilg irnti rdeklds teljes elvesztse, az ngyilkossgig fajul hallvgy.
Brmilyen lelki betegsg is gytri az embert, ha sikerl felismerni, hogy lelki s nem testi bajrl vagy "hisztirl", rossz szoksrl vagy csupn rosszkedvrl van sz, ma mr nincs olyan mentlis betegsg, amelyet ne lehetne kezelni. A klnfle hagyomnyos vagy jszer pszichoterpik s az egyre korszerbb gygyszerek a lelki bajokra is gygyrt knlnak. |