1. Mi a depresszi?
A depresszi valamilyen formja vilgszerte rinti a nk 20%-t, a frfiak 10%-t, s a serdlk 5%-t. Az Egyeslt llamokban a leggyakoribb pszichs zavar, vente 17,6 milli ember szenvedst okozza.
A depresszi az egsz test betegsge, gy rinti a szervezetet, a hangulatot s a gondolkodst. Befolysolja az tkezst s az alvst, az nkpet s a msokrl vallott gondolatokat. A depresszi nem ugyanazt jelenti, mint rossz hangulatot tlni. Nem a szemlyes gyengesg jele, vagy olyan llapot, amely akarattal befolysolhat lenne. A depresszis betegek nem tudjk "sszeszedni magukat", s gy meggygyulni. Kezels nlkl a tnetek hetekig, hnapig vagy vekig fennllhatnak. A megfelel kezels azonban a betegek tbbsgt meggygytja.
2. Mi a depresszi tnetei?
Major depressziban az albbiakbl legalbb t tnetnek teljeslnie kell egy legalbb kthetes idszakban:
- Tarts szomorsg, pesszimizmus.
- Bntudat, rtktelensg, tancstalansg vagy remnyvesztettsg.
- Az rdeklds s rm elvesztse mindennapi tevkenysgekben, a szexet is belertve.
- Koncentrcis zavarok s memriaromls.
- lmatlansg vagy tlzott aluszkonysg.
- Slygyarapods vagy fogys.
- Fradkonysg, enervltsg.
- Szorongs, agitci, ingerlkenysg.
- Halllal vagy ngyilkossggal kapcsolatos gondolatok.
- Meglassult beszd vagy mozgs.
Gyermekekben s serdlkben:
- lmatlansg, fradkonysg, fejfjs, hasfjs, szdls.
- Aptia, szocilis izolci, fogys.
- Drog- vagy alkoholabzus, az iskolai teljestmny romlsa, koncentrcis zavar.
- Eltvolods a csaldtl s bartoktl.
Disztmiban (enyhe, de krnikus depressziban) ugyanezek a tnetek kevsb slyos formban, kisebb szmban, de tartsabban.
Bipolris zavar tnetei: Drmai s elre nem lthat hangulatvltsok a bipolris zavar f tnetei. A betegsgnek kt, egymssal lesen ellenttes fzisa van. Mnis fzisban:
- Eufria vagy ingerlkenysg.
- Fokozott beszdksztets, gondolatrohans.
- Fokozott nrtkels.
- Szokatlan energikussg, cskkent alvsigny.
- Impulzivits, a megerstsek vakmer hajszolsa - mrtktelen vsrls, meggondolatlan utazsok, fokozott szexualits, gyakran promiszkuitssal trsulva, kockzatos zleti befektetsek, gyorshajts.
- Hallucincik.
Depresszis fzisban:
- Levert hangulat s alacsony nrtkels.
- Nyomaszt tehetetlensgrzet s aptia.
- Szomorsg, magnyossgrzs, tancstalansg, bntudat.
- lmatlansg vagy fokozott aluszkonysg.
- ngyilkossgi gondolatok s rzsek.
- Koncentrcis zavar.
- Az rdeklds vagy rm elvesztse mindennapi tevkenysgekben.
3. Egyb!
A major depresszit s a disztmit leggyakrabban pszichoterpia s antidepresszvumok kombincoijval kezelik. A pszichoterpia clja, hogy megtantsa a betegnek, hogyan kzdje le negatv attitdjeit s rzseit, s btortja a korbbi tevkenysgekhez val visszatrst. A gygyszeres kezels a hangulatzavarokban elfordul neurokmiai egyenslyzavart enyhti vagy korriglja. Bipolris zavarban a hangulatstabilizlk hasznlata alapvet fontossg.
Gygyszeres kezels
A ma leggyakrabban alkalmazott antidepresszvumok a szerotonin nev ingerlettviv anyagcserjt szablyozzk. A csoport neve szelektv szerotonin jrafelvtelt gtlk (SSRI-k), ide tartozik a fluoxetin, paroxetin, s szertralin. A nefazodon, mirtazapin s a venflaxin hrom viszonylag j gygyszer, amelyek a szerotonin s a noradrenalin anyagcserre hatnak ms mdon. A bupropion egy msik csoportba tartoz gygyszer, amely a dopamin anyagcserre hat, szintn hatkony antidepresszvum. Gyermek s serdl betegnl elssorban SSRI gygyszer adsa javasolt.
A triciklikusok, melyeket az 50-es vek ta hasznlunk a depresszi kezelsben, egy msik vlaszthat kezelsi lehetsget jelentenek, br tbb kellemetlen mellkhatsuk van, mint az SSRI gygyszereknek. Mivel a serdlk nehezen tolerljk a mellkhatsokat, s inkbb abbahagyjk a gygyszerszedst, szmukra nem ajnlott ez a vegyletcsoport. Ezen kvl dezipramin nev triciklikus antidepresszvum adsakor gyermekekben s serdlkben szvritmuszavarokat tapasztaltak, gy ebben a betegcsoportban csak klns vatossggal adhatunk triciklikus gygyszereket. Ebbe a csoportba tartozik az imipramin, amitriptilin, nortriptilin, doxepin s a dezipramin.
Az antidepresszvumok harmadik csoportja a monoaminooxidz (MAO)-bntk, szintn hatkonynak bizonyultak. A MAO-bntk gyorsabban hatnak, mint a triciklikusok, de slyos melllhatsaik lehetnek, s szedsk mellett a beteg ditt kell hogy tartson - slyos vrnyomskiugrs jelentkezhet, ha MAO bnt szedse mellett tiraminban gazdag telt - sajtot, babot, klnbz alkoholos italokat - fogyaszt. MAO bntt ltalban csak akkor javasolunk, ha az SSRI s a triciklikus gygyszerek hatstalannak bizonyulnak. (Megjegyzs: ma mr elrhet a reverzibilis MAO-bntk /RIMA/ csoportjba tartoz moclobemid, amely mellett nem kell ditt tartani, s nincsenek slyos mellkhatsai, gy els vlasztand szerknt is adhat.) A ltium-karbont, melyet ltalban a mnis depresszi kezelsben alkalmazunk, szintn j hatsfokkal kezeli a depresszit.
Depresszis idszakban kimerltnek, rtktelennek, tancstalannak s remnyvesztettnek rezheti magt. Ezeknek a negatv gondolatoknak s rzseknek a hatsra az emberek egy rsze gy rzi, fel kell adnia. Fontos, hogy megrtse, hogy ez a negatv attitd rsze a betegsgnek, s ltalban nem hen tkrzi a vals helyzetet. A negatv gondolkods megsznik, amint a kezels hatni kezd. Addig is:
- Ne lltson fel bonyolult clokat, ne vllaljon tl nagy felelssget.
- A nagy feladatokat ossza fel rszfeladatokra, lltson fel fontossgi sorrendet, annyit s gy vgezzen el, amennyit s ahogyan tud.
- Ne vrjon el tl sokat, tl korn nmagtl, mert ez csak fokozza a kudarclmnyt.
- Prbljon msokkal egytt lenni - ltalban jobb, mint egyedl lenni.
- Vegyen rszt olyan tevkenysgekben, amelyek jl esnek.
- Megprblkozhat egy kevs sporttal, moziba menssel, labdajtkokkal, vallsi vagy trsasgi sszejveteleken val rszvtellel.
- Semmit ne vigyen tlzsba, ne keseredjen el, ha hangulata nem javul azonnal. A javuls idignyes.
- Ne hozzon az lett befolysol dntseket, mint munkahelyvltoztats, hzassgkts vagy vls, anlkl hogy ezt nem beszli meg msokkal, akik jl ismerik nt, s objektvebben ltjk a helyzett. Egyltaln, helyesebb a nagy horderej dntseket a gygyuls utni idszakra hagyni.
- Ne szmtson arra, hogy depresszija hirtelen megsznik. Ez ritkn van gy. Fogadja el magt olyannak, amilyen, s ne hibztassa magt azrt, hogy betegsge alatt nem tudja a korbbi teljestmnyt nyjtani.
- Ne fogadja el a negatv gondolkodst. Ez rsze a depresszinak, s eltnik, ha a betegsg gygyulni kezd.
Dita:
Vannak, akik a depresszis tnetek enyhlsrl szmolnak be, ha triptofnban, a szerotonin kpzshez szksges aminosavban gazdag teleket fogyasztanak. A B3-vitamin (niacin) szksges a triptofn kpzshez. Niacinban gazdag telek: olajos halak (szardnia vagy makrla), sertshs, csirke, srgabors, szemesbab, teljes rls gabona, gums nvnyek, szrtott cerelik. A halzsrban tallhat omega-3 teltetlen zsrsavak ettl a mechanizmustl fggetlenl is javthatjk a depresszit. (Nincs r bizonytk, hogy brmelyik fenti tel nmagban depresszit gygyt hats lehet, de valamennyi egszsges.) Fontos megemlteni, hogy az L-triptofnban gazdag telekben tallhat szennyez anyagok eozinoflia-mialgia szindrmt (EMS) okozhatnak, amelyben a fehrvrsejtszm megn s izomfjdalmak jelentkeznek. Az EMS elfordulst, nhny hallos kimenetellel 1989-ben rtk le - az utbbi idben hasonl szennyez anyagokat szleltek az 5-hidroxi-1-triptofnban (5HTP), a triptofn egyik formjban gazdag telekben is. A B12 vitamin s a kalcium a menstrucit megelz depresszit javthatja. Egyes vizsglatok szerint a koffeintartalm italok fogyasztsa s az alacsonyabb ngyilkossgi arny kztt sszefggs van, azt sugallva, hogy a kv vagy a tea enyhti a depresszit.
Testmozgs:
A testmozgs hasznos lehet az enyhe s kzpslyos depresszikban, gyakran a pszichoterpival azonos mrtkben. Egy 1999-es vizsglatban azt talltk, hogy idskor depresszis betegek esetben a testmozgs 26 ht utn ugyanolyan hatkonynak bizonyult, mint az antidepresszvumok. (Br a gygyszerek korbban enyhtettk a depresszit.) Egy msik vizsglat szerint az aktvan sportol tizenvesek jobb kzrzetrl szmoltak be, mint passzv kortrsaik - minl intenzvebben sportoltak, annl jobb volt a lelki egszsgk. A rvid idtartam, de intenzv edzs vagy a huzamosan vgzett aerobic egyarnt megemeli az agyban a kmiai anyagok - endorfinok, adrenalin, szerotonin, dopamin - szintjt, s az gynevezett "futk feldobottsgt" okozza. A ritmusos aerobic s a jga a stresszel s a szorongssal val megkzdst is segti. Ezen kvl a slycskkens s az izomtnus fokozdsa nvelheti az nrtkelst.
Trsas tmogats :
A trsas tmogats ers hlzata a depresszi megelzsben s a gygyulsban is fontos. A csaldok s a bartok tmogatsa egszsges s pozitv legyen - egy depresszis nkkel vgzett vizsglatban arra az eredmnyre jutottak, hogy mind a tl flt, mind a tlzottan tvolsgtart szli attitd htrltatja a depresszi gygyulst. Egyes tanulmnyok szerint a mlyen hv betegek kevsb hajamosak arra, hogy depressziban megbetegedjenek. Nem felttel, hogy a beteg gyakorl vallsos legyen. A depresszis betegek enyhlst tallhatnak olyan kevsb strukturlt sszejvetelekben, mint meditci tantsa vagy ms, spiritulis feltltdssel jr tevkenysgek. |